Przejdź do treści

Eko-sprzątanie: 9+ zastosowań soli kuchennej

sól kuchenna do sprzątania

Jak odczyścić z kubka osad po herbacie? Jak uratować obrus, gdy zaplami się winem? Ano solą! 🙂

Moje wpisy o eko-sprzątaniu sodą i octem cieszą się sporym powodzeniem, więc pomyślałam sobie, czemu by nie strzelić jeszcze jednego. 🙂 Tym razem na tapecie sól kuchenna, czyli chyba najbardziej „babciny” środek do domowego sprzątania. Cóż tą solą można zrobić?

Na początek ostrzeżenie: pamiętajcie, by nie używać soli na powierzchniach, które są podatne na porysowania! Zawsze można sprawdzić w jakimś niewidocznym miejscu.

#1 Odświeżenie deski do krojenia (+cytryna)

sól kuchenna do sprzątania

Żeby odświeżyć drewnianą deskę do krojenia, wystarczy ją spłukać, posypać solą, zostawić na jakieś pół godziny, odkroić kawałek cytryny i przetrzeć nim posypaną solą deskę (mocno trąc, tak, by wyciekał sok). Znów zostawić na pół godziny, spłukać, normalnie umyć i odstawić do wyschnięcia. Na koniec można deskę natrzeć olejem i zostawić do wchłonięcia. 🙂 Podejrzewam, że cytrynę spokojnie można byłoby tutaj zastąpić kwaskiem cytrynowym, ale mi jakoś bardziej podoba się używanie cytryny.

#2 Odświeżenie poszarzałych firan

Ja firanek nie mam i w ogóle ich nie uznaję. Po co mi dodatkowe zbieracze kurzu? Jak to mówi mój dziadek – wstydzić powinien się ten, kto zagląda w okna. 😉 Jednak pomagam starszym osobom w mojej rodzinie w ich praniu i wieszaniu. Inaczej traktuję firanki „popapierosowe”, inaczej „kuchenne”, a inaczej po prostu poszarzałe. Do tych poszarzałych wystarczy zimna woda i 1-2 garście soli. Czekamy aż sól rozpuści się w wodzie, wkładamy firankę i moczymy przez kilka godzin, a później normalnie pierzemy. Czas możecie sobie oczywiście modyfikować, ale wydaje mi się, że godzina to może być za mało.

#3 Odczyszczenie śladów po kawie i herbacie na kubkach

sól kuchenna do sprzątania

Nie wiem, czy stoi za tym jakaś magia, czy po prostu działa ścierność ziarenek. W każdym razie, żeby odczyścić osad na kubkach czy filiżankach, wystarczy do opłukanego kubka wysypać nieco soli i trzeć za pomocą szmatki, gąbki czy szczoteczki. Wystarczy spłukać i gotowe. 🙂

#4 Odczyszczenie kawiarek

Do pojemnika na wodę w kawiarce wlewamy zimną wodę, dorzucamy 2 łyżki soli, zakręcamy normalnie, jakbyśmy mieli zaparzyć kawę i gotujemy, aż się przeleje. W ten sposób powinien odczyścić się ten kanalik, którym przelewa się kawa. Podobno ekspresy też tak można czyścić, ale nie mam ekspresu, więc nie mogę potwierdzić. 🙂

#5 Plama z wina/krwi/tłuszczu

Gdy pijemy czerwone wino, a w pokoju jest biały obrus czy jasny dywan, to polecam wręcz mieć tę sól gdzieś pod ręką. Gdy nastąpi wypadek, wciskamy tyle płynu z plamy w ręcznik papierowy (m. in. dlatego z nich nie rezygnuję), ile się da, a następnie posypujemy na grubo solą. Później namaczamy w zimnej wodzie przez godzinę i pierzemy (tego samego dnia!).

Plamę z krwi spłukujemy zimną wodą, a następnie moczymy w zimnej, słonej wodzie. Później polecam przetrzeć pozostałości plamy mydełkiem galasowym i przez kilka minut potrzymać, przetrzeć i normalnie uprać. Powinno zadziałać.

Do plamy z tłuszczu można też użyć sody albo kredy. W każdym razie: pokrywamy plamę solą i czekamy aż wchłonie tyle tłuszczu, ile się da. Powtarzamy do skutku. Później znów polecam mydełko i normalne pranie.

#6 Czyszczenie miedzi i mosiądzu

sól kuchenna do sprzątania

Wystarczy zrobić pastę z soli i octu, wetrzeć w miedziany lub mosiężny przedmiot, zostawić na godzinę. Po tym czasie spłukujemy lub przecieramy wilgotną szmatką i wycieramy do sucha.

#7 Czyszczenie żeliwnej patelni

Co prawda żeliwne patelnie zostały wyparte przez teflonowe, ale chyba powoli wracają do łask. Choć mam wrażenie, że w tej chwili taka patelnia to droga impreza. Wbrew pozorom jej czyszczenie jest bardzo proste. Wystarczy wysypać na patelnię sól i szorować szczotą, spłukać, wysuszyć i natrzeć odrobiną oleju.

#8 Zapobieganie tworzeniu się pleśni itd na zasłonce prysznicowej

Ile ja się namordowałam przy pierwszej zasłonce prysznicowej z likwidowaniem zacieków. Teraz już wiem, że szkoda życia, bo wystarczy namoczyć ją w misce ze słoną wodą, żeby im zapobiec. Później warto też ją z tą solą prać, ale najważniejsze to zaciąganie zasłonki z powrotem po każdym prysznicu, żeby mogła swobodnie wyschnąć.

#9 Zatrzymywanie kolorów w ciuchach

Można w soli moczyć przed praniem, można sól dodawać do prania. Jakimś sposobem zapobiega utracie koloru przez ciuchy.

Inne:

#10 Szybsze ubicie piany z białek lub śmietanki

Wystarczy dodać szczyptę soli. To kolejny babciny sposób, który wart jest przekazywania dalej.

#11 Moczenie stóp

Jeśli zabrakło Ci innej soli (ja np. zazwyczaj używam najczęściej chlorku magnezu), a Twoje stopy domagają się relaksu, to wsyp do miski z ciepłą wodą zwykłej soli kuchennej. Poza efektem odprężenia – sól działa też antybakteryjnie (dlatego to dobry konserwant :)). Możesz też pofantazjować z naparami ziołowymi i olejkami eterycznymi.

#12 Najlepszy sposób na chore gardło

Pisałam o tym już w sposobach na ból gardła, ale powtórzę się, bo uważam, że to magia. Bardzo niesmaczne, ale skuteczne. Płuczemy gardło słoną wodą. I tyle. Nie częściej jednak niż 3 razy dziennie, żeby go sobie nie podrażnić.

#13 Odetnij drogę mrówkom

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, to może Ci się przydarzyć nalot mrówek. Wówczas wystarczy posypać wejście do domu solą – nie przejdą przez nią, nie ma mowy.

#14 Peeling

Albo solny albo cukrowy. Wystarczy wymieszać z ulubionym olejem i ewentualnie dosypać cynamonu lub dodać jakiegoś olejku (taki do ciasta też da radę – a nawet polecam, jeśli zbliża się jego termin przydatności :)).

#15 Dłuższe życie świeżych kwiatów

sól kuchenna do sprzątania

Jest kilka sposobów na to, żeby kwiaty dłużej stały: albo wsypujemy do wazonu trochę cukru i wlewamy odrobinę wódki, albo wkruszamy kwas acetylosalicylowy (aspirynę, polopirynę, whatever), albo właśnie dosypujemy odrobinę soli. 🙂

Niektórzy utrzymują też, że podobno sól kuchenna oczyszcza rury (w sensie – zamiast kreta). Nie jestem do tego przekonana. Zwłaszcza, że używanie od czasu do czasu wodorotlenku sodu bez aktywatora, nie robi jakiejś wielkiej krzywdy środowisku. Ale jak mówię – wszystko z umiarem. Zawsze można używać tej soli dodatkowo. 🙂

Znacie jeszcze jakieś babcine sposoby na wykorzystanie soli kuchennej w gospodarstwie domowym?

Obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie i Bloglovin. 🙂

Co jeszcze może Cię zainteresować:

  1. Eko-sprzątanie: 6 zastosowań octu spirytusowego
  2. Eko-sprzątanie: 6 zastosowań octu spirytusowego
  3. Ekologiczny domowy proszek do prania
  4. Jak oczyścić skórkę z cytryny?
  5. 3 proste sposoby na zneutralizowanie smrodku z kosza na śmieci + 3 sposoby na zapobieganie mu
  6. Magiczny sposób na przypalony garnek