Przejdź do treści

2 naturalne środki czyszczące + bonus

naturalne środki czyszczące

Czas leci niesamowicie, nie uważacie? Zostały już tylko dwa tygodnie do Świąt. Zatem pewnie ta część z Was, która jest bardziej zapobiegliwa, zaczęła już wielkie przedświąteczne porządki. 🙂 Pozostali – nie martwcie się – skoro zostawiacie to na ostatnią chwilę, z pewnością sami wiecie, że też dacie sobie radę. Poza tym, nie każdy ma potrzebę (i ambicje), żeby jego dom wyglądał, jakby nikt tam nie mieszkał. 😉 Dla wszystkich – i tych, którzy sobie spokojnie rozplanowali te porządki, i tych, którzy wolą zrobić większe hurtem – chciałabym zaproponować bardziej przyjazną środowisku alternatywę podstawowych, dosyć uniwersalnych środków do sprzątania.

Już wcześniej wspominałam o magicznych naturalnych środkach czyszczącychsodzie i occie. Chociaż służą dobrze jako samodzielne produkty, to można z nich stworzyć jeszcze bardziej magiczne połączenie. Rozpuszcza ono doskonale brud, a jednocześnie dezynfekuje czyszczone powierzchnie. Ponadto jest całkowicie biodegradowalne, a więc przyjazne środowisku. W porównaniu do standardowych środków chemicznych wykorzystywanych do czyszczenia, są zdecydowanie bezpieczniejsze w użyciu. Co prawda oparów z połączenia sody oczyszczonej i octu lepiej nie wdychać – ponieważ wydziela się dwutlenek węgla – ale na pewno nie poparzy Wam skóry. Nie powinny też powodować uczuleń.

Pierwszego środka używam do wielu rzeczy. W postaci skondensowanej trafia do spray’owej butelki i psikam nim urządzenia sanitarne, blaty w kuchni, drzwi, kafelki. Cokolwiek przyjdzie mi do głowy. Najczęściej zostawiam na parę minut, przecieram i spłukuję. Natomiast rozcieńczony jest świetnym środkiem do mycia podłogi. A oto on:

#1 Uniwersalny środek do czyszczenia

 • 400 ml ciepłej wody
 • 4 łyżki octu
 • kropla płynu do naczyń (u mnie ekologiczny Gold Drop, szukajcie biodegradowalnych płynów, również są skuteczne)
 • opcjonalnie olejek eteryczny

W takich proporcjach trafia do butelki. Uważajcie jednak i nie dolewajcie zbyt szybko wody, bo inaczej czeka Was śliczna erupcja. 😉 Z kolei, gdy chcę tym umyć podłogę, to wlewam 4 łyżki octu i kroplę płynu do naczyń, a następnie zalewam kilkoma litrami ciepłej wody.

naturalne środki czyszczące

Kolejnym bajecznie prostym środkiem do sprzątania jest domowy płyn do mebli/kurzu. Podobnie jak ten uniwersalny, trafia do butelki i spryskuję nim powierzchnie, które chcę oczyścić z brudu i kurzu, i normalnie wycieram. Nadaje się do mebli drewnianych, ponieważ zawiera oliwę, która pielęgnuje drewno.

#2 Płyn do mebli

 • 1 ¾ szklanki wody
 • ¼ szklanki octu
 • 2 łyżeczki oliwy z oliwek
 • w przypadku tego płynu doradzałabym bardzo dodać jakiś olejek zapachowy, żeby zapach octu zbyt mocno nie przebijał.

Jeśli macie meble lub podłogi drewniane miejscami zalane wodą – w tych miejscach powstają jaśniejsze plamy – polecam połączyć w stosunku 1:1 ocet i oliwę z oliwek, a następnie przetrzeć i wytrzeć do sucha. Podłogę najlepiej po jakimś czasie trochę zapastować. Podobno dobrze działa też pocieranie zniszczonego fragmentu orzechem włoskim, ale jeszcze tego nie próbowałam, więc nie powiem Wam, jak działa.

Przed:

naturalne środki czyszczące

Po:

naturalne środki czyszczące

Nie martwcie się, jeżeli podłoga trochę ściemnieje. Po jakimś czasie wszystko ładnie się wchłonie w drewno. Na naturę najlepiej działa sama natura, to takie proste. 🙂 Możliwe jednak, że plamy złośliwie się odnowią i będzie trzeba powtórzyć cały proces.

Bardzo serdecznie zachęcam Was do wypróbowania tych sposobów przy najbliższym sprzątaniu. Sądzę, że sprawdzą się tak dobrze, że nie będziecie chcieli już wracać do sklepowych gotowców. Ich dodatkowym atutem jest niski koszt – butelka octu kosztuje ok. 2 zł, a kilogram sody na allegro kupicie nawet za 4 zł. Jednak do wypróbowania możecie oczywiście zakupić małe opakowanie sody w jakimkolwiek sklepie.

Dzielcie się koniecznie wrażeniami, albo Waszymi sposobami wykorzystania tych produktów. Miłego sprzątania! 🙂

Obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie i Bloglovin. 🙂

Co jeszcze może Cię zainteresować:

 1. Eko-sprzątanie: 10+ zastosowań sody oczyszczonej
 2. Eko-sprzątanie: 6 zastosowań octu spirytusowego
 3. Jak oczyścić skórkę z cytryny?
 4. Magiczny sposób na przypalony garnek
 5. 3 proste sposoby na zneutralizowanie smrodku z kosza na śmieci + 3 sposoby na zapobieganie mu