Przejdź do treści

3 + 3 proste sposoby na zapach z kosza na śmieci

jak usunąć brzydki zapach z kosza

Trafiliście tutaj, bo… śmierdzi Wam z kosza? A właściwie śmierdzi Wam sam pojemnik na śmieci? To trafiliście doskonale. Zapraszam!

Czasem zdarza się tak – jak zdarzyło się i nam – że jakoś tak się zapomni o wyrzuceniu śmieci przed wyjazdem na kilka dni. Albo jakoś tak się na to nie wpadnie – by już być całkiem szczerym. Potem, po powrocie, otwiera się kosz i… No cóż, nie jest zbyt wesoło. Jak wtedy zrobić z tym porządek? Co zrobić, by odświeżyć kosz, by po „zapachu” nie pozostał nawet ślad? Już mówię, jaki ja mam na to sposób.

#1 Wyrzuć śmieci i umyj kosz

Umyj kosz, nawet jeśli z worka nic nie wyciekło. Wystarczy gąbka lub szmatka, woda i płyn do naczyń. Warto zostawić go na powierzchni kosza na kilka minut, żeby lepiej podziałał. Można też do płynu dodać trochę octu albo sody, żeby wzmocnić jego działanie. Potem wystarczy spłukać i zostawić do wysuszenia – najlepiej na podwórku lub przy otwartym oknie.

#2 Przetrzyj kosz octem i/lub alkoholem

Najlepiej do tego celu użyć ręcznika papierowego. Kosz na śmieci to mało sympatyczny do sprzątania przedmiot, a ręcznik papierowy można od razu wyrzucić. Powiesz mi, że mało to eko, a ja odpowiem, że mam ręczniki z recyklingu, więc mogę z tym żyć. Ja zwilżyłam kawałek ręcznika octem i dodałam kilka kropel mojego ulubionego olejku eterycznego – żeby kosz nie tylko nie śmierdział, ale nawet zaczął przyzwoicie pachnieć – i przetarłam wnętrze kosza. Później, dla lepszego efektu dezynfekcji, przetarłam je też czystym alkoholem (wódką).

#3 Wyłóż kosz workiem, a worek gazetą

jak usunąć brzydki zapach z kosza

Kiedy skończysz już z ratowaniem sytuacji, pomyśl o zapobieganiu. Na dobry początek wyłóż worek gazetą – pochłonie nadmiar wilgoci, ale i „zapachu” z kosza. My od czasu do czasu zbieramy gazetki rozdawane na mieście, bo gazet nie kupujemy – wejście w posiadanie gazety za darmo nie stanowi żadnego problemu. 🙂 Można też użyć do tego celu innego papieru. PS. Worki też mam podobno eko, więc korzystam. Wydaje mi się, że warto ich poszukać.

Kilka dodatkowych sposobów na zapobieganie tej mało przyjemnej sytuacji:

#1 Użyj sody oczyszczonej

jak usunąć brzydki zapach z kosza

Pamiętasz, jak pisałam o prostych w wykonaniu saszetkach zapachowych? Soda oczyszczona odgrywa tam niebagatelną rolę. Z jakiegoś magicznego powodu (może ktoś mi go wyjaśni?) doskonale pochłania wilgoć i zapachy. Jak ją zastosować? Wystarczy wsypać garsteczkę do zapełnionego już w części kosza – lub na samym początku – lub jedno i drugie.

#2 Użyj kawy

jak usunąć brzydki zapach z kosza

O tym, dlaczego czasem warto zachować fusy po kawie, pisałam już tutaj. Do odpędzania smrodków też się przydaje. Nie wiem, jak pozbywasz się fusów po kawie – niektórzy wylewają je prosto do zlewu, inni do sedesu… ale ja polecam porządnie je odsączyć i po prostu wywalić do kosza – tam gdzie ich miejsce. Przez to, że i tak powinny tam wylądować, to żaden odkrywczy sposób – ale dobrze wiedzieć. 🙂 Poza tym, jeśli ktoś potrzebuje dodatkowej wymówki do picia kawy… Nie ma za co. 😉

#3 Regularnie wyrzucaj śmieci

Dosyć oczywiste, wiem, ale czasem się zapomina. Jak i „się” zapomniało u nas. Trudno, czasem worek nie zapełni się nawet do połowy (a wtedy moja eko-dusza płacze, nawet mimo świadomości używania eko-worków), ale przynajmniej nie powali nas ten – nazwijmy rzecz po imieniu – przeraźliwy smród.

To tyle, jeśli chodzi o moje pomysły. Może Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby, żeby poradzić sobie ze śmierdzącym koszem na śmieci? Pomagajmy sobie – podzielcie się nimi. 🙂

Obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie i Bloglovin. 🙂

Co jeszcze może Cię zainteresować:

  1. Eko-sprzątanie: 6 zastosowań octu spirytusowego
  2. Eko-sprzątanie: 10+ zastosowań sody oczyszczonej
  3. Jak oczyścić skórkę z cytryny?
  4. Magiczny sposób na przypalony garnek
  5. 2 naturalne środki czyszczące + bonusowy “naprawiacz” drewna