Przejdź do treści

Odświeżające saszetki do szafy i butów

diy odświeżacze do szafy i butów

Może jeszcze jest chłodno, ale na pewno czujecie, że powietrze jest inne, do tego słońce pięknie przygrzewa…  Wiosna nadchodzi wielkimi krokami! A z czym Wam się wiosna kojarzy? Mi ze zmianami. Wszelkimi. Częstsze wychodzenie na spacery, zmiana pielęgnacji skóry, zmiana sposobu odżywiania, ale i wielkie porządki w mieszkaniu! Pewnie większości z Was kojarzą się one z jakimś zmuszaniem Was przez rodziców do szorowania całego domu, bo idą święta. No właśnie. Ja akurat niespecjalnie przejmuję się tą korelacją ze świętami. Po prostu uważam, że wprowadzenie takiego powiewu świeżości do mieszkania na wiosnę jest zwyczajnie potrzebne, by się trochę wygrzebać spod tej zimowej kołderki. A dzisiejszy wpis jest a propos świeżości właśnie, bo ja swoje wiosenne porządki najczęściej zaczynam od wymiany garderoby. A gdy wymieniam garderobę, to wymieniam też moje domowe odświeżacze powietrza.

Wykonanie odświeżaczy jest dziecinnie proste. W nieco innej formie będą te przeznaczone na półkę, a w innej te przeznaczone do butów lub np. do powieszenia w szafie. Na półkę potrzebne Wam będą małe słoiczki (np. po koncentracie pomidorowym), do butów wystarczą stare rajstopy/skarpetki/podkolanówki lub pocięte kawałki starej koszulki zszyte w woreczki, a do powieszenia warto poszukać w domu jakichś gotowych woreczków (np. po jakichś małych urządzeniach) lub także wykorzystać stare koszulki.

diy odświeżacze do szafy i butów

Potrzebne będą:

  • wybrane przez Was opakowania (słoiczki, woreczki, rajstopy),
  • soda oczyszczona,
  • herbata w saszetkach (najtańsza, najgorszej jakości jaką znajdziecie, przecież nie będziecie tego pić),
  • olejek zapachowy (do butów fajny będzie lawendowy i z drzewa herbacianego, a inne to całkiem kwestia gustu – chociaż do butów też oczywiście możecie wykorzystać inne).

Przygotowanie:

Jeżeli wykorzystujecie słoiczki, to najlepiej sypać bezpośrednio do nich – pół na pół herbaty (4-5 saszetek) i sody oczyszczonej (4-5 łyżeczek). Do tego wkraplacie kilka kropel olejku, zakręcacie, wstrząsacie, odkręcacie i wstawiacie do szafy, gotowe.

diy odświeżacze do szafy i butów

Jeżeli wykorzystujecie woreczki (gotowe lub uszyte) to najlepiej powtórzyć powyższe kroki w słoiczku, a następnie przesypać do woreczka i go zawiązać (np. tasiemką, jeśli jest to uszyty przez Was woreczek).

Z kolei jeżeli chcecie zrobić saszetki do butów z rajstop, najlepiej będzie włożyć je do jakichś naczynek (słoiczków, filiżanek itp.) i tam wsypać odpowiednio sodę, herbatę i wkroplić olejek. Następnie najlepiej zawinąć rajstopy kilka razy (zwłaszcza jeśli są bardzo cienkie) i wtedy lekko wstrząsnąć i włożyć do butów.

diy odświeżacze do szafy i butów

To moja ulubiona metoda na odświeżanie szafy. Wypróbowywałam też oczywiście wcześniej gotowe saszetki do szafy, ale one po prostu dodawały jej takiego sztucznego zapachu. Podobnie jest z butami, to tylko aromatyzowanie buta, nie pozbywa się w rzeczywistości smrodków, ani wilgoci. Natomiast herbata i soda oczyszczona mają właściwość absorbowania nieprzyjemnych zapachów, a soda także wilgoci. Pisałam wcześniej, że do butów warto dodać olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego – a to dlatego, że mają one właściwości odkażające, a wiadomo, że wilgoć w obuwiu jest wspaniałym siedliskiem dla różnych żyjątek. 😉 No i to wszystko w bardzo naturalny (i oszczędny) sposób! Polecam do wypróbowania. 🙂

A może Wy macie jakieś sposoby na naturalne odświeżanie szafy? Dzielcie się, chętnie wypróbuję każdy nowy sposób. 🙂

Obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie i Bloglovin. 🙂

Co jeszcze może Cię zainteresować:

  1. Eko-sprzątanie: 10+ zastosowań sody oczyszczonej
  2. 3 proste sposoby na zneutralizowanie smrodku z kosza na śmieci + 3 sposoby na zapobieganie mu
  3. Jak oczyścić skórkę z cytryny?
  4. Eko-sprzątanie: 6 zastosowań octu spirytusowego